Nośnik narzędzi Nexat otrzymał kolejny moduł. Opracowała go firma Väderstad. To kultywator Cultus HD, który ma 14 metrów szerokości.

Nexat to pojazd o niewiarygodnych możliwościach. Z modułem do omłotu kukurydzy wyposażonym w 22-rzędową przystawkę jest w stanie osiągną przepustowość dochodzącą do 200 ton ziarna na godzinę, a z opryskiwaczem w jednym przejeździe wykonuje zabieg na szerokości 70 metrów. Z kolei z kultywatorem Cultus HD w godzinę jest w stanie obrobić do 10 hektarów. Taka wydajność została osiągnięta przez ten sprzęt w rumuńskim gospodarstwie TerraCult podczas zeszłorocznych testów polowych.

– Kultywator pracował wtedy na 25 cm głębokości – informuje firma Nexat. – Maksymalnie może on spulchniać rolę nawet na 30 centymetrach. Można go także wykorzystać do płytkiego podcinania ścierniska.

Elementem roboczym kultywatora Cultus HD są rozstawione co 25 cm zęby. Po natrafieniu na przeszkodę typu kamień mogą się odchylić. Takie możliwości daje ich sprężynowy system zabezpieczenia, który zadziała, kiedy siła nacisku dojdzie do 680 kg.

– W tym kultywatorze można złożyć jeden rząd zębów. Wtedy uzyskuje się odległość między zębami wynoszącą 50 cm – podaje niemiecki producent nośnika.

Do nośnika Nexat jest dostępnych kilka modułów służących do siewu zbóż czy kukurydzy, wykonywania zabiegów ochrony roślin, rozlewania gnojowicy, wysiewu nawozów mineralnych, pielenia czy zbioru ziarna. Osprzęt nośnika wykonały takie firmy jak: Vaderstad, Dammann, Wienhoff, Amazone, Einböck, Güttler, Geringhoff, Eidam, McDon, Evers Agro

Rozszerzenie oferty o moduł kultywatora to – zdaniem firmy Nexat – efekt prowadzonych w ostatnich latach przez tego producenta analiz gleby na całym świecie, które wskazały na powszechny problem z zagęszczeniem roli. Jednym z powodów nadmiernego ubicia gleby jest wielokrotne poruszanie się po polach ciągników z maszynami. Kultywator rozluźnia te zagęszczenie. W takiej glebie poprawia się przenikanie wody, która jest w glebie zatrzymywana. Nośnik Nexat tylko w niewielkim stopniu, bo w około 5 procentach ugniata rolę, wszak porusza się po stałych, wyznaczonych wcześniej ścieżkach technologicznych. Około 95 procent pola jest nietknięta.

Nexat posiada dwa silniki diesla. Każdy „produkuje” po 550 KM

Nexat powstał już w liczbie kilkudziesięciu sztuk. Maszyny pracuję m.in. w Niemczech, USA, Kanadzie, Rumunii, Ukrainie oraz Brazylii.

Od 11 marca br. Nexat oficjalnie pojawi się w grze Farming Simulator 25. Twórcy tej gry – firma GIANTS Software – ujawnili, że w dedykowanym temu nośnikowi pakiecie zawartych będzie 12 modułów 7 różnych marek. Gra Farming Simulator 25 jest dostępna na PC, Mac, PlayStation5 i Xbox Series X|S.