Kolejna granica została przekroczona. Firma Kuhn stworzyła zawieszaną kosiarkę dyskową GMD 15030, która pracuje na szerokości (uwaga!) 14,5 metra. Ten gigant posiada cztery belki tnące i 28 dysków z nożami.

Tylna kosiarka GMD 15030 tworzy kombinację koszącą z kosiarką czołową GMD 3125 F mającą 3,1 metra szerokości. Mimo imponujących wymiarów na czas przejazdów po drogach maszyna składa się do szerokości 3 metrów i wysokości 4 metrów. Jak to możliwe? To zasługa tego, że każde skrzydło tej kosiarki tworzą dwie belki tnące. Składanie do transportu wygląda tak, że w pierwszym etapie skrajne belki po obróceniu o 180 stopni ustawiane są nad belkami znajdującymi się bliżej ciągnika. W takiej pozycji skrzydło z dwoma belkami ustawiane jest do pionu. Cała procedura składania maszyny do transportu zajmuje mniej więcej pół minuty. 

Kosiarka GMD 15030 tworzy kombinację koszącą z kosiarką czołową GMD 3125 F

Kosiarka GMD 15030 waży poniżej 4 ton. Producent podaje, że minimalne zapotrzebowanie mocy dla tej maszyny wynosi 230 KM. Kosiarka napędzana jest od WOM-u traktora. W pierwszym etapie napęd trafia na przekładnię kątową, na której jest rozdzielany na dwie strony. Następnie wałami napędowymi jest przekazywany do kolejnych przekładni kątowych, umiejscowionych w połowie szerokości każdego skrzydła, które doprowadzają napęd do belek tnących.

Tak wygląda proces składania kosiarki na czas transportu

Producent zastosował w tej maszynie sprawdzone belki Optidisc Elite których dyski wirują z prędkością ok. 3000 obr./min. Belki wyróżnia m.in. to że w zależności od kierunku obrotów różny jest rozstaw dysków tnących. Między dyskami poruszającymi się zbieżnie zastosowano większą odległość, co zapewnia energiczne podawanie skoszonych roślin do tyłu i zapobiega ich wtórnemu cięciu, natomiast mniejszy rozstaw dysków rozbieżnych zwiększa pokrycie obszarów roboczych noży. Również specjalny kształt czołowej części belki zwiększa powierzchnię pokrywania się obszarów cięcia. Ma to zapewnić doskonałe koszenie w bardzo trudnych warunkach m.in. przy wilgotnych roślinach. Stały nacisk zespołów koszących na podłoże to zasługa zastosowania systemu Lift-Control, który w połączeniu z systemem Non-Stop pełni też funkcję zabezpieczenia w przypadku kontaktu z przeszkodą. Pozwala ominąć taką przeszkodę dzięki odchyleniu się i uniesieniu zespołów koszących. Do obsługi maszyny będzie można wykorzystać prosty sterownik KFA 12 lub zestaw Isobus Mower Control, który umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami maszyny za pośrednictwem terminala Isobus i joysticka AUX-N.