Niektóre zadania wykonywane w gospodarstwie wymagają od operatora wielokrotnego wsiadania i wysiadania z ładowarki. Jest to męczące i wiąże się z ryzykiem powstania obrażeń. Weidemann opracował innowacyjną funkcji „Follow me”, dzięki której nie trzeba już będzie wsiadać do ładowarki, aby nią podjechać. Wystarczy wcisnąć i trzymywać przycisk na pilocie, a maszyna zacznie podążać za operatorem sama.

Sposób działania jest bardzo prosty. Wpierw operator będąc za sterami ładowarki aktywuje przełącznikiem kluczykowym specjalny tryb. Następnie wysiada z maszyny i od tego momentu ruch ładowarki jest już skorelowany z pilotem zdalnego sterowania. Wciśnięcie na nim przycisku powoduje poruszanie się maszyny. W trakcie takiej jazdy wokół ładowarki tworzona jest wirtualna strefa bezpieczeństwa. Jeśli ludzie, zwierzęta lub przedmioty znajdą się w tej strefie, maszyna wpierw zwolni, a potem się zatrzyma.

– Gdy do takiej sytuacji dojdzie, automatycznie aktywuje się elektryczny hamulec postojowy – wyjaśnia niemiecki producent. – Hamulec postojowy jest automatycznie zwalniany po ponownym uruchomieniu maszyny za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Wokół maszyny tworzona jest wirtualna strefa bezpieczeństwa

Z napędem elektrycznym

Tryb „Follow me” będzie dostępny w ładowarce Hoftrac 1190e imp. Jest to maszyna prototypowa. Ma napęd elektryczny. Jego źródłem jest akumulator litowo-jonowy o pojemności 14,1 kWh, który przekazuje prąd do silnika układu jezdnego o mocy 6,5 kW oraz do silnika o mocy 8,5 kW zasilającego pompę hydrauliki roboczej. W opcji Hoftrac 1190e imp będzie mógł otrzymać baterie o pojemności 18,7 kWh lub 23,4 kWh. Te standardowe akumulatory, jak zapewnia producent, starczają na trzy i pół godziny ciągłego poruszania się, natomiast czas ich ładowania od 0 do 100 procent, w zależności od użytej ładowarki, trwa od 4 do 6 godzin. W przypadku ładowania od 20 do 80 procent czas ten skraca się do niespełna 3 godzin.

Weidemann Hoftrac 1190e imp to ładowarka z napędem elektrycznym

– Termin imp (ang. intelligent multifunctional partner) zawarty w nazwie maszyny oznacza „inteligentnego wielofunkcyjnego partnera” i odnosi się zarówno do częściowej automatyzacji maszyny, jak i wynikającego z niej rozszerzenia funkcjonalności – wyjaśnia Weidemann.

Zastosowana w ładowarce Weidemann Hoftrac 1190e imp funkcja „Follow me” została w zeszłym roku wyróżniona srebrnym medalem w zakresie innowacyjności odbywających się w Hanowerze targów EuroTier. Jest to największa na świecie wystawa poświęcona technologii hodowli zwierząt.

Ze względów bezpieczeństwa, aby maszyna mogła poruszać się za operatorem, przycisk na pilocie musi być stale wciśnięty

Mniej wypadków

Funkcja „Follow me” ma zapewnić optymalne wsparcie dla typowych zadań manualnych wykonywanych ładowarką na bieżąco, takich jak montowanie ogrodzeń pastwisk i ogrodzeń elektrycznych, usuwanie kamieni z pól, zbieranie stosów liści, pielęgnacja korytarzy paszowych w oborach np. związana ze zbieraniem niedojadów, indywidualne prace związane ze zbiorem owoców i ziemniaków itd. Jej atutem jest to, że do wykonywania zadań wystarczy jedna osoba. Pracownika, który dotychczas obsługiwał ładowarkę, będzie można przekierować do wykonywania innych zadań.

– Zdecydowanie najwięcej wypadków z udziałem maszyn samobieżnych ma miejsce podczas wsiadania i wysiadania, więc ograniczenie tych czynności może w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pracy – podsumowuje Weidemann.

Funkcja „Follow me” pozwala operatorowi wysiąść z ładowarki i pozwolić maszynie autonomicznie podążać do następnego punktu roboczego