Firma InterTech przechodzi transformację wizerunkową i technologiczną. Producent z Zambrowa wprowadził już nowe logo oraz zmienił design swoich maszyn. Zainwestował także miliony złotych w nowe technologie i rozwój infrastruktury produkcyjnej. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej na targach Agrotech 2025, jeszcze w tym roku podlaski producent zamierza zaprezentować nowe, innowacyjne maszyny rolnicze klasy premium takie jak wóz asenizacyjny czy ładowacz czołowy wyposażony w sterowanie Isobus.
InterTech to firma rodzinna. Działa na rynku od 17 lat. Zatrudnia około 200 osób. Znana jest głównie z produkcji ładowaczy czołowych oraz dedykowanego do nich osprzętu. W ofercie ma również maszyny uprawowe, zielonkowe oraz sprzęt komunalny. Aż 70–75 proc. produkcji wysyła za granicę do trzydziestu europejskich krajów, w których współpracuje z ponad 50 firmami. W Polsce jej produkty dystrybuuje 25 firm. Co istotne, każdy z dealerów jest zobowiązany do posiadania oryginalnych części zamiennych, co gwarantuje szybką i skuteczną naprawę.
– Naszym celem jest przekształcenie InterTech w tzw. smart firmę – dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które dostarcza nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa – mówi Norbert Pawluczuk, dyrektor marketingu InterTech. – Dążymy do dalszej ekspansji, wykraczając poza rynki europejskie. W maju wezmę udział w misji gospodarczej do Osaki, gdzie będę prowadził rozmowy z japońskimi firmami na temat potencjalnej współpracy. Wierzę, że te spotkania otworzą przed nami nowe perspektywy i umożliwią dostarczanie naszych maszyn na rynek japoński.

Dwie nowe maszyny. Obie klasy premium
InterTech produkuje rocznie około 9500 maszyn i urządzeń rolniczych. Ich montaż odbywa się w zakładzie, który ma 11 500 m2 zadaszonej powierzchni. W 2023 roku na nowoczesny park maszynowy firma przeznaczyła 22 mln zł. Kolejnych 13 mln zł pochłonęła rozbudowa hali produkcyjnej. Podlaski producent zapowiada, ze w swoim zakładzie wdroży zaawansowane systemy zarządzania produkcją, które wpłyną na efektywniejsze wykorzystanie zasobów i eliminację przestojów. W planach jest też postawienie kolejnych hal produkcyjnych, co jest związane z rozszerzeniem produkcji o nowe maszyny.
– Obecnie realizujemy dwa projekty związane z opracowaniem nowych maszyn. Pierwszy dotyczy wozu asenizacyjnego mającego 22 000 litry pojemności, który jest oparty na tandemowym układzie jezdnym – podaje Tomasz Kotowicz, dyrektor sprzedaży w firmie InterTech. – To co dzisiaj mogę o nim powiedzieć, to to że będzie dostępny w dwóch wersjach – standard i premium. Będzie nisko osadzony, co wpłynie na jego stabilność. Jego wagę zredukuje to, że zostanie w nim zastosowana beczka wykonana z kompozytu. Wóz będzie przystosowany do każdego rodzaju aplikatora. Planujemy, aby oficjalna premiera tej maszyny odbyła się jesienią tego roku na targach Agritechnica w Hanowerze. Dlaczego tam? Bo docelowym rynkiem sprzedażowym dla tej maszyny będą kraje Europy zachodniej takie jak Niemcy, Dania i Niderlandy.

Kolejną przygotowywaną nowością jest ładowacz czołowy wyposażony w system Isobus. Pierwszy prototyp tej maszyny jest już gotowy i przechodzi testy. Warto dodać, że tylko jeden zachodni producent produkuje ładowacz czołowy z Isobus.
– Dzięki systemowi Isobus sterowanie ładowaczem będzie odbywało się z pulpitu ciągnika. W przypadku gdyby traktor nie posiadał systemu Isobus, wtedy obsługa maszyny będzie się odbywała z poziomu dodatkowego monitora – wyjaśnia Tomasz Kotowicz. – Ładowacz z Isobus pod względem funkcjonalności będzie porównywalny z ładowarką. Bo wystarczy że wciśnie się przycisk i sam będzie dostosowywał się do podłoża. Można będzie również zaprogramować i zapamiętać jego wysokość pracy, co będzie niezwykle przydatne w przypadku załadunku rozrzutnika obornika czy wozu paszowego. Ładowacz zostanie wyposażony w wagę oraz funkcję otrząsania łyżki.
Dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi pracę po zmierzchu będzie kamera na podczerwień oraz dodatkowe światła robocze.
Firma InterTech zapowiada, że pracuje także nad tym, aby możliwe było doposażyć używanych, funkcjonujących u rolników ładowaczy czołowych w system Isobus.
Konfigurator w aplikacji
Oferta InterTech obejmuje ponad 100 maszyn rolniczych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, dzięki konfiguratorowi dostępnemu na stronie internetowej firmy. Nowością na ten rok jest aplikacja mobilna, która przenosi funkcjonalność konfiguratora np. na smartfony, zapewniając rolnikom jeszcze większą wygodę.
– Po wypełnieniu konfiguratora na telefonie czy tablecie, użytkownik otrzyma na swój adres e-mail szczegółową wycenę wybranej maszyny. Dodatkowo, dzięki integracji konfiguratora z naszym systemem CRM, skontaktuje się z nim dedykowany manager odpowiedzialny za dany region, który przedstawi szczegóły dotyczące maszyny, jej funkcjonalności i pomoże w doborze optymalnego rozwiązania. Rolnicy będą mogli również skorzystać z czatu dostępnego w aplikacji, aby bezpośrednio skonsultować się z doradcą technicznym – podkreśla Norbert Pawluczuk

Podczas targów Agrotech 2025 została podpisana umowa między firmą InterTech a S-Agro. Tą pierwszą reprezentował wiceprezes zarządu Piotr Jankowski, drugą prezes zarządu Dzmitry Adamovich. Wedle umowy firma InterTech będzie montowała ładowacze czołowe oraz TUZ-y na wprowadzanych właśnie do Polski chińskich ciągnikach marki Hanwo, które z kolei będzie dystrybuował firma S-Agro.
