Testy polowe potwierdziły, że najnowsze zmiennokomorowe prasy pasowe Claas Cerex 700 RC są w stanie zwinąć ze słomy bele o gęstości ponad 135 kg/m3. W tej klasie maszyn jest to wynik imponujący.
Claas przygotował nową gamę pras zwijających. Przedstawiając tę serię niemiecki producent używa sformułowania że „tymi maszynami wznosi wydajność pras zwijających na wyższy poziom”. Przyjrzymy się zatem rozwiązaniom i układom zastosowanym w tych maszynach, dzięki którym udało się wkroczyć na wyższy level.

13 800 cięć na minutę!
Claas stosuje w swoich prasach zwijających podbieracze krzywkowe. Taki typ podbieracza zastosowano także w najnowszych maszynach. Ma on 2,1 metra szerokości. Jego palce są rozmieszczone w pięciu rzędach, a mocowane między nimi osłony są wykonane z tworzywa sztucznego. Atutem osłon z plastiku – w porównaniu do stalowych – jest to, że mogą się odchylić, gdy uderzy o nie kamień czy inny twardy przedmiot, przez co nie ulegają pogięciu czy uszkodzeniu. Kolejnym plusem jest to, że demontaż plastikowych osłon w celu np. przeprowadzenia prac konserwacyjnych, odbywa się szybciej niż metalowych, bo nie wymaga odkręcania śrub. Podbieracz uzyskuje 146 obr./min, co daje możliwość pracy na polu z wysoką prędkością, a to przekłada się na wysoką wydajność.

Podniesiony podbieraczem pokos przechwytuje rotor (Roto Cut), który składa się z ułożonych spiralnie podwójnych zębów. Mają one 8 mm grubości i wykonano je z hartowanej stali borowej. Rotor „przepuszcza” materiał przez zespół tnący z 25 nożami. Noże można grupować, czyli załączać tylko ich część (0,12,13, 25), aby uzyskać inną długość cięcia. Jest to realizowane elektrohydraulicznie z poziomu terminala. Gdy prasa ma załączonych dwadzieścia pięć noży, wykonuje wtedy 13 800 cięć na minutę, a teoretyczna długość cięcia wynosi 44 mm. Przy trzynastu pracujących nożach materiał jest rozdrabniany na odcinki o długości 84 mm, a przy dwunastu mają one 91 mm długości. Do nowych maszyn dostępne są jako opcja bardziej wytrzymałe noże HD. Pracę prasami na granicy możliwości gwarantuje system wczesnego ostrzegania przed zatorem. Na jakiej zasadzie działa? Monitoruje wielkość ugięcia podstawy komory, która jest w stanie uchylić się o 30 mm. Wielkość ugięcia jest monitorowana i gdy zbliża się do maksimum pojawiają się wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia. Gdyby operator zawczasu nie zareagował i doszłoby do zatoru, to prasę da się udrożnić obniżając hydraulicznie podłogę pod rotorem.

Dwa szerokie pasy
W gamie dostępne będą dwa modele pras: Cerex 760 RC, która jest w stanie formować bele o średnicy od 0,9 do 1,6 metra oraz Cerex 780 RC, która tworzy bele o średnicy od 0,9 do 1,83 metra. Komorę prasującą tych maszyn oplatają dwa szerokie bezkońcowe pasy w wersji HD. Wyposażono je w system ciągłego czyszczenia oraz w czujniki zapewniające ciągłą kontrolę kształtu beli. Claas podkreśla, że ograniczenie liczby pasów do dwóch eliminuje m.in. straty związane z kruszeniem się materiału. Standardem jest funkcja miękkiego rdzenia. Na razie nowe maszyny wyposażone zostały w system wiązania bel siatką. Docelowo możliwe będzie nakładanie na bele folii. Jeżeli chodzi o system wiązania to zastosowano technologię typu „kaczy dziób” oraz hydrauliczny hamulec, który zapewnia optymalne naprężnie siatki. Można zabrać na pokład tych maszyn do trzech dodatkowych rolek siatki, co gwarantuje odpowiednio długi czas pracy.

Prasy napędzane są od WOM ciągnika uzyskującego 1000 obr./min. W układzie napędowym znajduje się przekładnia, która rozdziela moment obrotowy na dwie strony. Z jednej strony łańcuchem zasilana jest komora prasująca. Z drugiej strony dwurządowym łańcuchem napędzany jest podbieracz i rotor. Wytrzymałość tych maszynie ma gwarantować zastosowanie mocnych łożysk czy wprowadzenie wzmocnień w newralgicznych miejscach obciążenia ramy. Do pras będzie dostępny centralny układ smarowania, który pozwoli na 14 godzin pracy bez konieczności uzupełniania oleju. Z innych pomocnych rozwiązań warto wymienić zintegrowaną kamerę do monitorowania bel wspierającą pracę po zmroku, czujniki wilgotności oraz czujnik na odrzutniku sygnalizujący czy bela opuściła komorę i czy można zamknąć klapę.

Z kalkulatorem bel
Obsługa nowych pras odbywa się za pośrednictwem terminala Cemis 700 z siedmiocalowym kolorowym wyświetlaczem dotykowym. Alternatywnie maszyny będą mogły być obsługiwane za pomocą innych terminali Isobus. Prasy Cerex 700 RC fabrycznie są podłączone do platformy Claas Connect. Gwarantuje to mobilny dostęp do cyfrowych instrukcji obsługi, przewodnika po środkach smarnych oraz sklepu z częściami zamiennymi. Usługa ta jest bezpłatna i jest dostępna zarówno w wersji internetowej, jak i w aplikacji. Claas Connect umożliwia także śledzenie pracy maszyn na polu oraz automatyczne dokumentowanie prac, a zintegrowany kalkulator bel umożliwia obliczenie wymaganej ilości siatki lub sznurka. Możliwe jest również obliczenie kosztów siatki lub sznurka, co ułatwia rozliczanie firmom usługowych.